Kamica
/ guzy
ślinianek
Specyfika
Prawidłowe wydzielanie śliny jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Ślina nawilża jamę ustną i gardło, umożliwia formowanie kęsa pokarmowego umożliwiając w ten sposób przełykanie pokarmów. Wśród gruczołów ślinowych wyróżniamy największe- ślinianki przyuszne i podżuchwowe oraz mniejsze- ślinianki podjęzykowe i małe gruczoły ślinowe rozsiane w jamie ustnej i gardle.
Patologie gruczołów ślinowych dotyczą głównie ślinianek przyuszynch i podżuchwowych choć mogą dotyczyć także mniejszych gruczołów. Do patologi gruczołów ślinowych zaliczmy głównie kamicę i zapalenie ślinianek oraz guzy (zarówno łagodne jak i złośliwe).
Kamica i zapalenie ślinianek objawia się bolesnością pod żuchwą, w dnie jamy ustnej, na policzku (przed małżowiną uszną) oraz obrzękiem tych okolic.
Guzy to twarde lub sprężyste twory wyczuwalne przez skórę w okolicy podżuchwowej (ślinianki podżuchwowe) lub w okolicy przedusznej (ślinianki przyuszne). Każdy guz tych okolic ze względu na możliwy charakter złośliwy lub zezłośliwienie dotychczasowego guza łagodnego wymaga diagnostyki!
W diagnostyce guzów ślinianek a także kamicy wykorzystujemy badania: USG, rezonans magnetyczny, biopsję.
Leczenie kamicy może być zachowawcze lub operacyjne (usunięcie kamienia lub całej ślinianki). Guzy ślinianek leczymy bezwzględnie operacyjnie!

dr n. med Robert Bilewicz

dr n. med Rafał Walorek

lek. med Ilona Monowid

lek. med Jacek Skibiński
Chcesz wiedzieć więcej lub potrzebujesz konsultacji?
ut labore et dolore.